Zdrowie & Pielęgnacja

BAER TEST

Badanie słuchu BAER TEST (nasze szczeniaki doga argentyńskiego każdorazowo przechodzą specjalistyczne badania słuchu)

Zdrowie

Prawidłowe dbanie o zdrowie psa, to nie tylko leczenie, gdy już zachoruje, ale przede wszystkim profilaktyka. Dbałość o psy na co dzień – poprzez stosowanie właściwej diety i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu, przyczynia się do zachowania go w dobrym zdrowiu.

Jesteśmy odpowiedzialni za dobrostan naszej sfory. Karmienie, spacery w celach fizjologicznych i obowiązkowe szczepienie to za mało. Pies sam nam nie powie, gdy coś mu dolega, dlatego regularna obserwacja zachowania, samopoczucia i ogólnego stanu jest priorytetem. 

dog argentyński

Badanie serca przez prof. dr hab. Urszulę Pasławską

Dogi argentyńskie to psy wymagające kontaktu z człowiekiem, tak samo jak buldogi francuskie. Białasy dodatkowo potrzebują dużo codziennego ruchu i uwagi, by mogły wydatkować swoje duże pokłady energii. By ich zdrowie psychiczne i fizyczne współgrało, konieczne jest prowadzenie psów w odpowiednim kierunku. 

Oczywiste jest, że nie da się wyeliminować chorób, czy kontuzju, jednak robimy wszystko, by je zminimalizować. 

Nasze psy standardowo przechodzą następujące badania:

psychiczne

Testy psychiczne przeprowadzane w oddziałach Związku Kynologicznego w Polsce (reakcja na strzał, na zwierzęta, na niecodzienne sytuacje, na obcych ludzi, odporności psychicznej), które przeprowadzają Międzynarodowi Sędziowie Pracy. 

 

fizyczne

 1. badanie słuchu BAER TEST 
 2. badanie stawów łokciowych ED i biodrowych HD 
 3. badanie serca
 4. badania biochemiczne
 5. badania okulistyczne 
 6. badania tarczycy
 7. badanie na obecność pasożytów – odrobaczanie
 8. badania kontrolne u dermatologa
 9. kontrola stanu uzębienia
 10. badanie genetyczne w kierunku katarakty 
 11. rtg kręgosłupa
dogi argentyńskie

W zaprzyjaźnionym gabinecie u p. Pauliny na szczepieniu

Pięlęgnacja

Pielęgnacja naszych psów (z wyjątkiem okresu połogu i macierzyństwa) nie jest szczególnie kłopotliwa, jednak mimo braku długiej sierści, potrzebującej wyczesywania, również potrzebują nieco uwagi. Kąpiele stosujemy w miarę szczególnej potrzeby. Przedkładamy nad kąpiele wyczesywanie szczotką z włosia końskiego i “przemywanie” wilgotną, irchową szmatką sierści, w celu pozbycia się kurzu i zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o skórę, nasze psy nie mają z nią większych problemów, nie są alergikami, ale jest ona pod stałą kontrolą, by w razie kłopotów móc szybko zainterweniować. 

Zapobiegawczo stostujemy obroże antykleszczowe lub krople zakraplane na kark, by wyeliminować choroby odkleszczowe. Nie stosujemy BRAVECTO! Z racji tego, że kleszczy jest multum, a nasze psy uwielbiają codziennie buszować w trawach i lesie, po spacerze sprawdzamy sierść. Jest to łatwe w przypadku białasów, bo kleszcza można zobaczyć, o tyle trudniej jest w przypadku maści pręgowanej, gdzie znalezienie kleszcza graniczy z cudem. 

Jeszcze nie zdażyło się, żeby psy miały pchły, ale na pewno wymienione powyżej działania skutecznie je odganiają. 

Jeśli chodzi o pasożyty, elimunujemy je poprzez odrobaczanie – i to nie tylko psiej sfory – ale i ludzkiej.

dog argentyński

Pazurki RISTY

Pazury naszych psów rzadko wymagają skracania, chyba że pierwszego palca lub czasami zewnętrznego. Same ścierają się naturalnie.

Zęby wymagają kontroli, a w przypadku pojawienia się kamienia – usunięcia go. Tak samo uszy wymagają regularnego monitorungu, szczególnie u białasów, z racji ich umiłowania do kąpieli w stawie. Warto szybko reagować, by zapobiegać problemom.

Jeśli chodzi o buldogi francuskie – pielęgnacja jest bardziej kłopotliwa, ponieważ po każdym załatwieniu się, pies potrzebuje oczyszczenia tych okolic. Również okolice oczu i fałdy skórne potrzebują naszej uwagi. Nos również wymaga nawilżania.

Do sklepu Pokusa